Obecny czas: Wto Lip 29, 2014 3:32 am

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
 Komunikacja miejska-bilety 
Autor Wiadomość
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Lis 14, 2006 1:48 pm
Miejscowość: trzecia kulka od slonca
Post Komunikacja miejska-bilety
W Manchesterze jestem od paru miesiecy, ale tak sie zlozylo ze do tej pory nie musialam zbytnio korzystac z komunikacji miejskiej. W kazdym razie zdazylam sie juz zorientowac, ze np kupujac jednorazowy bilet u kierowcy musze mu podac dokad jade (co jest troche bez sensu jesli sie nie zna miasta) a bilety na metrolink moge kupic na peronie. Na tym sie konczy moja wiedza wiec bede wdzieczna za wskazowki (pewnie przydadza sie kazdemu nowoprzybylemu).
co mnie zastanawia to:
-czy istnieje cos takiego jak jeden bilet na wszystkie srodki transportu (autobus, metrolink, pociag)?
-bilety okresowe? (jednodniowe, tygodniowe, miesieczne)?
-czy miasto podzielone jest na jakies strefy?
-jakie sa ceny? no i gdzie przede wszystkim takie bilety mozna kupic?
Pozdr.

Czw Lis 30, 2006 12:06 am
Literat
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Lis 08, 2006 1:21 pm
Miejscowość: Rusholme:)
Post Re: Komunikacja miejska-bilety
ciasteczkowy_potwor napisał(a):
-bilety okresowe? (jednodniowe, tygodniowe, miesieczne)?

tak istnieja takie bilety:
-jednodniowe-dayrider albo daysever-jesli chcesz jezdzic wybrana linia,np.Stagecoach to kupujesz bilecik za 3 futny i jezdzisz tymi liniami przez caly dzien az do 24 a jak chcesz na wszystkie linie to bilecik jest za 3.50

-mozesz tez kupic weekly ticket za 3 funty i jest on na caly tydzien (Magic,UK North,Finglands) a w Stegecochu za 9.50-za wygode, ladnie wygladajacy autobus sie placi..

-sa jeszcze miesieczne-w Uk North za miesieczny zaplacisz 12 funciakow a jak z innymi?Podobnie tylko jak zwykle Stagecoach najdrozszy..
Jeszcze mozesz kupic na wszystkie linie ale nie orientuje sie ile kosztuje bo ja nigdy nie kupowalam gdyz zawsze jest mozliwosc ze taki bilecik mozesz zgubic wiec ja kupuje dla pewnosci co tydzie-zalezy kiedy chce wyjsc:)

-czy miasto podzielone jest na jakies strefy?

tak jest podzielone na strefy,tzn wczesniej np w UK North tego nie bylo a teraz wprowadzili ze jak np kupie weekly ticket to tylko jest wazny w pewnej strefie a w innnej tymi samymi liniami juz musze kupic inny...:(

-jakie sa ceny? no i gdzie przede wszystkim takie bilety mozna kupic?

Te bilety mozesz kupic bezposrednio u kierowcy lub w specjalnych przydzielonych punktach a o cenach juz wczesniej wspominlam :wink:

Czw Lis 30, 2006 1:30 pm
Moderator
Awatar użytkownika

Post Re: Komunikacja miejska-bilety
Dziekuje Ilonka za odpowiedz :) Chyba za malo jezdze autobusami, ale wydaje mi sie to jakos malo przystepne (moze jak wszystko na poczatku). Nie wiem czy dobrze zrozumialam jest kilku przewoznikow (Magic,UK North,Finglands) i kazdy ma inne ceny za bilety??? A czy istnieje cos takiego jak "bilet na wszystko"? (cos jak travelcard w londynie co jest super rozwiazaniem bo kupujesz jeden bilet na autobus, pociag i metro). I jeszcze gdzie znajde te specjalnie przydzielone punkty? Czy w zwyklym sklepie (np. u ciapatego) dostane bilet?

Pozdr.

Czw Lis 30, 2006 2:28 pm
Moderator

Dołączenie: Śro Lis 08, 2006 6:53 pm
Miejscowość: Poznan/ Manchester
Mozna kupic bilet na wszystkie linie zarowno autobusowe, jak i metrolink- dzienny i miesieczny. Na Picadilly jest punkt, gdzie mozna kupic bilety miesieczne. Zreszta kazdy bilet kupisz u Pana kierowcy ;)

Czw Lis 30, 2006 3:23 pm
Moderator
Awatar użytkownika

Mozna kupic bilet na wszystkie linie zarowno autobusowe, jak i metrolink- dzienny i miesieczny. Na Picadilly jest punkt, gdzie mozna kupic bilety miesieczne. Zreszta kazdy bilet kupisz u Pana kierowcy ;)

Dzieki :wink: jakby co to jeszcze pomecze pytaniami :)

Czw Lis 30, 2006 3:43 pm
Literat
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Lis 08, 2006 1:21 pm
Miejscowość: Rusholme:)
Tak jest kiliu przewoznikow:UK NORTH,Finglands,Magic,Bullock,Stagecoach,Arriva, i raczej w tych trzech pierwszych przewoznikach bilety sa przystepne cenowo-czytaj najansze-no chyba ze nie wiem o czyms??? :D
Jakby co to pytj smialo!

Czw Lis 30, 2006 4:18 pm
Czytelnik

Dołączenie: Pią Lis 17, 2006 3:47 am
Miejscowość: Lobez - Szczecin /Withington - Manchester
Post O biletach i poludniowym Man
Tak sie sklada ze badz co badz jestem prawie ekspertem w temacie komunikacji miejskiej, szczegolnie jesli mowa o poludniowym Man:)
To tak... najwazniejsze to gdzie mieszkasz, potem wybrac firme jaka sie chce jezdzic a potem bilety...

Manchester jest podzielony na dwie strefy na polnocna, gdzie operuje glownie Arriva i First, wlasciwe First jest najwazniejsza firma w tej czesci miasta, i czesc poludniowa gdzie glownym opertorem jest Stagecoach z Magiciem wlacznie, jako ze jest to ta sama firma i mniejsze korporacje jak UK North, Findlands, R. Bullock.

Przede wszystkim zalezy gdzie mieszkasz. Jesli mieszkasz w okolicach Gorton, Ashton to najlepiej wybrac Stagecoacha, z tego wzgledu ze w tych okolicach nie ma innych firm, a dodatkowo mozesz dojechac z nimi wlasciwie w kazda czesc miasta. Jesli natomiast mieszkasz w okolicach Stockportu (Levenshulme, Longsight) lub Didsbury, Withington czy Rusholme, Chorlton masz do wyboru duzo wiecej operatorow. Bilety: kazda firma oferuje tygodniowe bilety czy jednodniowe. Pamietaj ze jeslli chcesz kupic bilet jednodniowy masz sie upewnic ze cena jest £3.50 a nie £3.00, z tego wzgledu ze bedziesz mogla uzywac go na wszytskie autobusy, ten za £3.00 jest tylko dla jednej firmy!!! Najlepsza firma jest Stage z tego wzgledu, ze pracownicy maja nakaz jazdy w czasie, jesli beda jechali z wyprzedzeniem, lub z opoznieniem zostanie im odebrana premia:) dlatego oni zawsze sa w czasie (przynajmniej okolo) ale beda i nie spoznisz sie nigdzie:) Natomiast cenowo stoja duzo gorzej, sa drogie bilety. Ja osobiscie uzywam autobusow tyklko UK North. Maja duzo zalet: bilety sa bardzo tanie, (przewaznie 0.60p), nie maja presji czasowej wiec zazwyczaj jezdza bardzo szybko, byle tylko do PIccadilly. Dodatkowo 95% kierowcow to Polacy:) zawsze mozna grzecznie porozmawiac:) Wada jest ze czasami potrafia stac na Owens Parku po kilkanascie minut tak samo jak na oxford Road:) Jak juz moiwlam bilety sa bajecznie tanie: 3£ tyg na linii 42 / 43, mozesz nawet kupic za 30£ na chyba 3£ miesiace czy na pol roku?! Nie pamietam dobrze... no w kazdym badz razie wszystko jest bardzo wzgledne...

Jesli musisz uzywac kilku autobusow masz jakies przesiadki, najlepiej kupic miesieczny w Travelshop na pIccadilly, ze zdjeciem...Placisz okolo 36.75£ na miesiac jesli masz mniej niz 21 lat lub 40£ jesli wiecej, ale mozesz jezdzic kazdym autobusem i na kazdej linii. Sa tam tez bilety na 'wszytsko', mam na mysli jesli chcesz podrozowac pociagiem, tramem i autobusem. Tez mozna cos takiego dostac. Na tramy masz rozne strefy, mozesz wiec kupowac bilet na wybrana strefe. Na wszystkie strefy jakies 6 miesiecy temu bylo chyba 21£ tygodniowo.

Nie wiem co jeszcze napisac... pytaj a ja odpowiem:)

Pią Gru 01, 2006 2:24 am
Profil WWW
Moderator
Awatar użytkownika

To teraz to jak to mowia "full wypas" :wink: Dzieki Kobietki za pomoc :D
Pozdrawiam.

Pią Gru 01, 2006 10:02 am
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości